+421 908 768 896
szo@szo.sk
Konferenciu otvárala JUDr. Adriana Šklíbová, generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu.
O postavení, organizácii a činnosti SPF hovorila Mgr. Oľga Bosáková, vedúca oddelenia metodiky SPF (vľavo). Ing. Alena Suchá, vedúca oddelenia nájmu SPF, priblížila detaily nájmu a prevodu pozemkov na poľnohospodárske účely.
JUDr. Ivan Paško, vedúci odd. prevodu SPF (vľavo), hovoril o predaji pozemkov. O pozemkovom práve v SR a aktuálnych úpravách v zákone č. 504 rozprával JUDr. Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ Sekcie legislatívy MPRV SR.
Diskusiu o poľnohospodárskej praxi obilninárov otvoril Ing. Jozef Urminský, predseda ZPO (vľavo). O aktuálnej situácii na trhu s olejninami hovoril Ing. Jozefa Rebro, predseda SZO.
Ing. Ladislav Moravčík, predseda ZPSK, priblížil aktuálne problémy pestovateľov kukurice. Všetci traja predsedovia tiež pozorne počúvali príspevky aj diskusiu.
Účastníci konferencie zaplnili konferenčnú sálu Agroinštitútu Nitra, š.p. V popredí moderátorka konferencie Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
Pohľad na stôl s prednášajúcimi počas diskusie:
Ing. Hana Frátričová z Odboru rastlinnej výroby MPRV SR otvorila konferenciu prezentáciou o problematike vývozu rastlinných surovín do Rakúska na výrobu biopalív. Ing. Jozef Rebro, predseda SZO, priblížil situáciu na trhu s olejninami a očakávania na rok 2017.
Predseda ZPO Ing. Jozef Urminský (vľavo) porozprával o aktuálnych problémoch obilninárov a výhľade na rok 2017. Ing. Roman Hašana, PhD. z Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch hovoril o aktuálnych výsledkoch výskumov aj o odporúčaniach v oblasti pestovania monokultúrnych porastov.
Prof. Ing. Magdaléna Lacko-Bartošová, CSc. z SPU v Nitre oboznámila s perspektívami ekologického poľnohospodárstva na Slovensku a zmenami v SPP EÚ v ďalšom období. Ing. Dušan Knezovič z EIC - platformy Konopný dvor predstavil alternatívu pre slovenské polia v podobe konopy siatej.
Podľa predsedu združenia Magna Via Doc. Ing. Jozefa Húsku, CSc. je perspektívnou alternatívou a pseudoobilninou budúcnosti Amarant (Láskavec), a to najmä pre jeho jedinečné výživové hodnoty a prínosy pre zdravie. Rovnako je aj výbornou surovinou na tvorbu biomasy.
Odovzdávanie plakiet 10.5.2016